Psi arystokraci – pudel

Wytrzymała smycz taśmowa dla psa rasy pudel koloru białego

Jeszcze do niedawna toczył się spór, jaki kraj pochodzenia powinien zostać wpisany we wzorcu FCI tej rasy. Dlaczego? W Średniowieczu psy z lokami spotykane były podobno zarówno w Rosji i na Węgrzech, jak i we Francji i w Niemczech. Ciężko więc stwierdzić skąd tak naprawdę wywodziły się psy tej rasy.

Kiedy jednak FCI uznało ją za osobną rasę, wspólnie zostało ustalone, że we wzorcu krajem pochodzenia pudli będzie Francja. Nazwa rasy w języku francuskim Caniche związana jest ściśle z jej pierwotnym zastosowaniem. Określenie to wywodzi się od słowa cane, które oznacza kaczkę.

Od XIV wieku pudle wykorzystywane były przede wszystkim w polowaniach na dzikie ptactwo. Z licznych podań oraz obrazów z epoki renesansu wywnioskować można, że charakterystyczne psy z kręconym włosiem towarzyszyły myśliwym najczęściej w polowaniach na ptaki wodne (zwłaszcza kaczki).

Bystrzaki w każdym rozmiarze!

W procesie hodowlanym zostały wyodrębnione cztery wielkości pudli:

 • Pudle duże: Powyżej 45 cm do 60 cm;
 • Pudle średnie: Powyżej 35 cm do 45 cm;
 • Pudle miniaturowe: Powyżej 28 cm do 35 cm. Pudel miniaturowy musi przypominać pomniejszonego pudla średniego, zachowując – na tyle, na ile jest to możliwe – takie same proporcje. Nie może wykazywać żadnych cech skarłowacenia;
 • Pudle toy: Powyżej 24 cm do 28 cm.

Można więc śmiało stwierdzić, że jeśli chodzi o wielkość tej rasy, powinny odpowiadać każdemu. Posiadacze psów tej rasy twierdzą, że jest to najmądrzejsza rasa na świecie i ciężko się z tym nie zgodzić! Są to faktycznie psy o wyjątkowych zdolnościach umysłowych.

Najbardziej znany przedstawiciel tej rasy- pudel Minuto II, który żył w XIX wieku występował w cyrkach. Według podań potrafił nawet literować i liczyć! Czy wydarzyło się to na prawdę? Ciężko stwierdzić, jednak pewnym jest, że pudle uczą się ponadprzeciętnie szybko i mają doskonałą pamięć.

Poza tym, że są psimi geniuszami, warto przyznać, że są bardzo empatyczne i są z natury bardzo przyjacielskimi psami, zarówno w stosunku do innych psów jak i ludzi.

Pies do wszystkiego

Dzięki oddaniu i przyjacielskiej naturze, pudle są świetnymi psami rodzinnymi. W połączeniu z łatwością uczenia się okazuje się, że doskonale radzą sobie jako psy używane w terapii.

Ponieważ pierwotnie były psami myśliwskimi, mają świetnie rozwinięty zmysł węchu- to pozwala na wykorzystywanie ich również w ratownictwie.

Pudle charakteryzują się również szybkością, zwinnością i sporym zaangażowaniem w wykonywanej pracy, dlatego pudle – każdej wielkości – cieszą się dużą popularnością w psich sportach.

Można powiedzieć, że są to psy dosłownie do wszystkiego!

Pupil fryzjera

Okrywa włosowa pudli jest bardzo efektowna, ale utrzymanie jej w dobrej kondycji wymaga dużo czasu, cierpliwości i poświęcenia.

Oczywiście nieprawdą jest, że psy tej rasy z wystawowym włosem siedzą tylko na kanapie, wręcz przeciwnie. Ich opiekunowie zdają sobie doskonale sprawę z potrzeb swoich psów, dlatego dużym ułatwieniem są papiloty, które pozwalają psom być psami, a dzięki którym włosy są w pewien sposób zabezpieczone.

Jeśli chodzi o pielęgnację to nie powinien nikogo dziwić fakt, że pudla powinno się czesać przynajmniej kilka razy w tygodniu, żeby zapobiec tworzeniu się kołtunów. Zaleca się również w miarę częste kąpiele (a przecież w przypadku innych ras raczej mówi się, żeby robić to jak najrzadziej). Suszenie po kąpieli może trwać nawet kilka godzin!

Pudle nie gubią sierści, jednak powinno się je w miarę regularnie golić. Można golić je na najbardziej popularne fryzury, jak:

 • lion clip (lew kontynentalny)
 • modern clip (federał)
 • puppy clip (fryzura szczenięca)
 • saddle clip (fryzura siodełkowa lub angielska)

Najwięcej uwagi przyciąga zawsze fryzura “na lwa”, jednak warto poznać powód, dla którego kiedyś strzyżono pudle w ten sposób. Wygalane były partie obciążające psa przy poruszaniu się na terenie bagnistym, szczególnie po wyjściu z wody. Szata zostawiana na głowie, klatce piersiowej, nerkach i na stawach miała ochraniać najważniejsze narządy i mięśnie.

Fryzura więc nie miała na celu tylko wyglądać, ale przede wszystkim zabezpieczyć najważniejsze partie psa i odciążyć te miejsca, które nie były narażone na poważne uszkodzenia.

Warto zwrócić też uwagę na uszy pudli, ponieważ powinno się regularnie wyskubywać z nich włosy.

Dla kogo Pan Pudel?

Pudle są psami niezwykle uniwersalnymi, zarówno pod względem rozmiarów, a także charakteru. Sprawdzą się w domu z dziećmi, bez dzieci, w domu z dużym ogrodem i w bloku. Najbardziej istotne jest to, żeby być świadomym pielęgnacji jaką trzeba przy nich wykonać, a także potrzeb rasy. Na pewno pudle mają większą niż przeciętny pies potrzebę stymulacji umysłowej, ale nie można zapominać o długich spacerach z możliwością węszenia.

Czy wiesz, że:

 • pierwszym pudlem w Polsce, o którym wiadomo, był Bielik- pies króla Zygmunta Starego,
 • w stanie Karolina Północna znaleziono trzy małe wiewiórki, które były osierocone- maleństwa odchowała czteroletnia, czarna suczka pudla miniaturowego Pixie!
 • obecnie pudle krzyżowane są z wieloma rasami, tak powstały m.in. labradoodle, goldendoodle, cockapoo, maltipoo.

Artykuł autorstwa Martyny Podgórskiej


Studentka kynologii na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, hodowca psów rasy beagle, niedługo – mam nadzieję – trener psów i ich opiekunów. Prywatnie mam dwie suczki rasy beagle, z którymi trenuję mantrailing i dog agility.