Cesarskie pupile… MOPSIKI!

Obroża z chustą dla mopsa Baylabel

Mopsy to urokliwe, pogodne i nieduże psy, które charakteryzuje nietypowy wygląd – który wzbudza z resztą wiele kontrowersyjnych opinii na temat tej rasy.

Mopsy to psy o bardzo bogatej historii. Wzmianki o nich znajdziemy już u Konfucjusza (551 r. p.n.e.), który pisze o małych, krótkonosych psach, wożonych na polowania. Za ich przodków uważa psy z Dalekiego Wschodu występujące pod nazwą “Lo-chiang-sze” lub “Lo-sze” z 1000 r. p.n.e.! Nierzadko można znaleźć podobizny tych piesków na cesarskiej porcelanie.

Mały rzep!

Podobno mopsy to psy, które silnie przywiązują się do swojego opiekuna i są chodzącym jego cieniem. Wiadomo, zostawiony na jakiś czas sam zdecydowanie wtuli się w koc i będzie smacznie spał, jednak kiedy tylko jego opiekun wróci do domu- nie odstąpi go na krok.

Nie dla ludzi o słabym śnie…

Mopsiki należą do ras brachycefalicznych- ras o krótkiej kufie. Warto wspomnieć o tym, zarówno jeśli patrzymy na psa pod kątem jego możliwości fizycznych (bo latem faktycznie mogą mieć problem z oddychaniem), ale również… spania? Mopsy chrapią niezwykle głośno! Zdecydowanie może to być problem dla osób o słabym śnie :)

Mops w SPA… porozmawiajmy o pielęgnacji

Dla większości przyszłych właścicieli psów istotna jest kwestia pielęgnacji. Mopsy gubią sierść w sporej ilości, ale w zasadzie dzieje się to intensywnie dwa razy do roku. Nie sprawia to jednak, że wymagają częstych wizyt u psiego fryzjera, czy szczególnej pielęgnacji.

Warto jednak skupić się na okolicach pyszczka mopsów, ponieważ to te okolice wymagają specjalnej troski.

Zdecydowanie warto zaopatrzyć się w kropelki do czyszczenia uszu, płyn do przemywania oczu i fałdki nosowej.

Fałd skórny nad nosem tworzy bruzdę między nim samym a nosem oraz dwie bruzdki pod oczami. Zarówno oczy, jak i owe zagłębienia wymagają przemywania przeznaczonym do tego specyfikiem 1-2 razy w tygodniu. Zaniedbanie tego może prowadzić do stanów zapalnych skóry, grzybic i odparzeń w okresie letnim.

Beztroskie pieski

Mopsy to takie beztroskie, szczęśliwe, ufne psiaki. Bywają zaczepne w stosunku do innych psów, ale to zdecydowana rzadkość. Lubią przygody i wbrew powszechnej opinii- mają bardzo dużo energii, nie są kanapowcami (no dobra, może trochę…).

Są ciekawskie i bardzo bystre. Potrafią się szybko uczyć, ale mają swoje zasady. Przede wszystkim uczą się wtedy, kiedy wiedzą, że im się to opłaca. Jaki interes mogą mieć mopsy w nauce nowych rzeczy? A jakże… jedzonko.

Niezły głodomor

Jeśli już o jedzeniu mowa, to warto zaznaczyć, że mopsy są niezłymi głodomorami. Wiadomo, zdarzają się wyjątki, ale… mops nigdy nie odpuści pilnowania kuchni, ani jadalni.

Niestety ich umiejętność robienia słodkich oczu sprawia, że bardzo łatwo potrafią wyprosić jedzenie, a zbyt duża ilość jedzenia prowadzi do nadwagi.

Mistrz krótkiego dystansu

Jak wcześniej wspomniałam, na pewno nie można określić mopsika jako leniwego, czy nielubiącego aktywności. Jest jednak kilka czynników, które sprawiają, że mops nie będzie się nadawał do wycieczek rowerowych, czy biegów długodystansowych.

Zdecydowany wpływ na możliwości mopsa ma stan jego zdrowia i budowa. Rasa ta bowiem, ma tendencję do chorób takich jak: choroby kręgosłupa (m.in. tak zwane półkręgi), dysplazja stawów zarówno biodrowych, jak i łokciowych, niestabilne rzepki kolanowe.

Warto zwrócić również uwagę na wady takie jak: za wąskie otwory wciśniętego nosa, zbyt wydatna fałda nosowa. Dla psa z tymi wadami, nawet spokojny spacer w ciepły dzień może zakończyć się udarem cieplnym.

Konsekwencją charakterystycznej dla rasy budowy trzewioczaszki może być też zbyt długie podniebienie miękkie i przełyk, co powoduje dodatkowe problemy z oddychaniem i tzw. refluks żołądkowo – przełykowy , a co za tym idzie owrzodzenia przełyku i problemy gastryczne.

Za duże oczy i płytkie oczododoły mogą się przyczyniać do wypadania gałki ocznej. Z kolei przewlekłe zapalenie rogówki, zwłaszcza nieleczone, powoduje znaczne upośledzenie widzenia.

Pamiętajmy jednak, że zakup psa z dobrej, sprawdzonej hodowli, powinien znacznie zmniejszyć ryzyko chorób i wad genetycznych.

Dla kogo mops to idealny psijaciel?

Mimo wszystko warto przyznać, że mopsy to bardzo uniwersalne psy. Może wystarczyć im jeden dłuższy spacer dziennie (i reszta fizjologicznych oczywiście), ale świetnie sprawdzi się też w bardziej aktywnym domu, który dostosuje się pod psa tej rasy. Może mieszkać zarówno w domu jak i w mieszkaniu, a jego rozmiar zdecydowanie ułatwi wspólne podróżowanie, czy życie na małym metrażu!

Czy wiesz, że…

  • mops to pies, który jest towarzyszem wielu celebrytów. Ma go między innymi Hugh Laurie, czyli serialowy doktor House;
  • mopsy rodzą się z ciemnym futerkiem, które z czasem jaśnieje;
  • mops był symbolem zakonu masońskiego

Artykuł autorstwa Martyny Podgórskiej


Studentka kynologii na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, hodowca psów rasy beagle, niedługo – mam nadzieję – trener psów i ich opiekunów. Prywatnie mam dwie suczki rasy beagle, z którymi trenuję mantrailing i dog agility.