Owczarek australijski prosto z… USA?

Jaka obroża dla owczarka australijskiego

Owczarki australijskie, inaczej aussiki to psy, których ojczyzną jest Ameryka Północna, a nie – jak nazwa może wskazywać – Australia. W przypadku tej rasy ciężko stwierdzić jednoznacznie, skąd dokładnie wywodzi się rasa. Najbardziej prawdopodobną wersją jest teoria, że psy te wywodzą się od owczarków baskijskich, które w XIX wieku zostały przetransportowane z Australii do Stanów Zjednoczonych przez baskijskich pasterzy.

Po tym wydarzeniu rasa ta zyskała w USA dość szybko popularność. Farmerzy zachwycali możliwościami tej rasy w pasieniu i zaganianiu, więc rozpoczęli świadomą hodowlę aussików.

Na pewno w zyskaniu popularności pomógł tej rasie udział w rodeach i różnych show z udziałem bydła. W 1957 roku australijski klub ASCA (Australian Shepherd Club of America) otworzył pierwszą księgę hodowlaną, jednolity standard rasie przyznano jednak dopiero około 20 lat później. Standard rasy amerykańskiego klubu AKC (American Kennel Club) wszedł w życie w roku 1993. Trzy lata później, 1996, rasę uznała także organizacja FCI i utworzyła wzorzec.

Szaleństwo w oczach to ich specjalność

Owczarki australijskie przekonują do siebie swoją wytrzymałością, zaangażowaniem i nutką szaleństwa – ale takiego pozytywnego! – w oczach. Nie podlega dyskusji fakt, że aussiki są rasą pracującą, i nawet jeśli wybieramy go jako psa rodzinnego to zdecydowanie musimy poświęcić im dużo czasu na spełnienie ich potrzeb- szczególnie jeśli mówimy o stymulacji umysłowej.

Aussiki wkładają w pracę całe serce, podczas pracy są z reguły dość głośną rasą, są bardzo inteligentne, bardzo łatwo przyswaja nowe umiejętności – zarówno te dobre, jak i te mniej pożądane. Australijczyki na prawdę czerpią radość z wykonywanej pracy i trzeba bardzo pilnować się w kwestii treningu z tymi psami, żeby nie przesadzić z jej ilością i trudnością.

Wychowanie tych psów wymaga mnóstwa cierpliwości, rozwagi i klarowności zasad. Aussik szybko wyłapie słaby punkt swojego przewodnika i wykorzysta na swoja korzyść.

Spleśniały piesek???

Owczarki australijskie słyną ze swojego umaszczenia, ponieważ najczęściej występują w odmianie merle, którą niektórzy żartobliwie nazywają “spleśniałą” 😉

Istnieją 4 barwy podstawowe (czarne (black), wątrobiane (red), blue-merle (marmurkowa czerń z szarą barwą podstawową), red-merle (marmurkowa czerwień/brąz z jasnoczerwoną lub beżową barwą podstawową)), jednak dopuszczalnych jest aż 16!

Można powiedzieć, że są to niezwykle kolorowe psy, szczególnie, że ich oczy również mogą mieć różne “kombinacje” kolorystyczne!

Jeśli chodzi o sierść aussików to można ją poniekąd wrzucić do folderu p.t. “wady”, ponieważ przyznać trzeba, że jest ona dosłownie wszędzie! Aussiki są pokryte średniej długości włosem, który jest bardzo miękki, a podszerstek jest niczym przyjemny puszek. Aussiki należy czesać codziennie, zwracając szczególną uwagę na wszelkie sklejki i kołtuny. Przynajmniej raz w tygodniu powinno się sprawdzić stan uszu, oczu, pazurków i według potrzeb odpowiednio pielęgnować.

Jedziemy do DOGtora!

Owczarki australijskie to rasa, której średnia wieku to ok. 13 lat, co – jak na duże psy – jest dość sporo, można więc powiedzieć, że są to psy długo żyjące. Warto jednak zaznaczyć, że za pięknie ubarwione psy należy zapłacić niemałą kwotę, żeby później uniknąć przykrych skutków zdrowotnych.

Aussiki najczęściej dotykają choroby takie jak:

  • zaćma,
  • dysplazja stawu biodrowego i łokciowego,
  • padaczka,

Szczególną uwagę należy zwrócić na częste występowanie mutacji w genie MDR1.

Mutacja ta sprawia, że psy nią obciążone mogą być szczególnie wrażliwe na niektóre substancje zawarte w lekach. Po nabyciu psa tej rasy warto wykonać badanie wykluczające ten problem u psiaka. Nieodpowiednio dobrane leki – nawet w minimalnych dawkach – mogą doprowadzić do śpiączki, a nawet śmierci zwierzaka!

Warto też zaznaczyć, że przed zakupem aussika warto sprawdzić hodowlę i rodziców, bowiem przy skrzyżowaniu dwóch osobników maści merle jest bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia u szczeniąt głuchoty i ślepoty.

Dla kogo aussik będzie dobrym kompanem?

Owczarki australijskie zdecydowanie będą nadawały do się domu o wysokiej lub umiarkowanej aktywności, a z racji na to, że australijczyki są mało delikatnymi psami,  raczej nie są polecane do domów z małymi dziećmi – oczywiście to jest wykonalne, jak w przypadku każdego psa, jednak trzeba przyłożyć się do nauki owczarka delikatnego obchodzenia się z dziećmi – i odwrotnie. 😉 Im bardziej świadoma osoba, tym lepiej dla obu stron.

Czy wiesz, że:

  • aussiki K O C H A J Ą wodę!!!
  • pierwsza suczka rasy aussie przybyła do Polski w 1995 roku. Pierwszą przedstawicielkę rasy owczarek australijski Związek Kynologiczny w Polsce zarejestrował zaś w 1999 roku, a pierwszy miot w Polsce przyszedł na świat w 2003 roku w hodowli Ew-Bor!
  • Dwa psy rasy owczarek australijski – Shorty i Stub – które wyhodował wspomniany Jay Sisler, wystąpiły w produkcjach Disneya: „Stub, the Best Cowdog in the West” oraz „Run, Appaloosa, Run”.

Artykuł autorstwa Martyny Podgórskiej


Studentka kynologii na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, hodowca psów rasy beagle, niedługo – mam nadzieję – trener psów i ich opiekunów. Prywatnie mam dwie suczki rasy beagle, z którymi trenuję mantrailing i dog agility.