Pies w sombrero, czyli mały chihuahua!

jakie szelki wybrać dla chihuachua

Teorii na temat historii tej rasy jest wiele. Pierwsza – i najbardziej wiarygodna – mówi, że rasa ta pochodzi z Meksyku i jest to niemal pewne. W prowincji o nazwie Chihuahua na północy Meksyku do dziś można spotkać małe, dziko żyjące pieski przypominające rasowe Chihuahua. 

Według tej teorii, Chihuahua należały do psów ofiarnych starożytnych Meksykanów, tak zwanych psów Techichi. Według ich wierzeń Chihuahua pełniły rolę przewodników dusz na drugą stronę, dlaczego też niestety podczas wielu pogrzebów i one musiały stracić życie.

Druga teoria mówi, że psy te służyły już Aztekom jako psu rytualne – do składania ofiar. Inni posuwają się jeszcze bardziej wstecz i twierdzą, że przodkowie Chihuahua trzymani byli już przez Tolteków, oznaczałoby to, że historia tej rasy jest niesamowicie długa!

Historia tej rasy pewna jest dopiero od połowy XIX wieku. W tym czasie rolnicy meksykańskiej prowincji Chihuahua rozpoczęli wzmożoną sprzedaż tych małych piesków do USA. Wtedy też ich popularność zaczęła rozszerzać się na cały świat. Turyści byli tak zauroczeni najmniejszymi pieskami świata z nieproporcjonalnie dużymi oczami i uszami, że zabierali je ze sobą do wszelkich zakątków w Ameryce, a także i do Europy.

Mały uszatek

Poza małymi rozmiarami, te małe pieski charakteryzują również nieproporcjonalnie duże uszy, a także krótki, szpiczasty nosek.

W kwestii umaszczenia Chihuahua prezentują się bardzo różnorodnie. Według wzorca uznanego w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI), psy te mogą mieć wszelkie kombinacje kolorystyczne, wraz z odmianami, poza jednym umaszczeniem- marmurkowym.

Psy te dzieli się na dwa typy, w zależności od długości sieści:

  • krótkowłosa: psy krótkowłose muszą mieć krótką, przyległą sierść. Jeśli mają podszerstek – włos może być ciut dłuższy. Psiaki nie mogą być bezwłose. 
  • długowłosa: szata powinna być delikatna i jedwabista, prosta lub lekko falista. Podszycie pożądane niezbyt gęste. Sierść jest dłuższa, tworzy pióra na uszach, szyi, tylnych partiach kończyn przednich i tylnych, na łapach i ogonie.

Idealna waga Chihuahuy wynosi pomiędzy 1,5 kg a 3 kg. Akceptowane są jednak także osobniki o wadze pomiędzy 500 g a 1,5 kg. Dyskwalifikowane powinny być jednak psy poniżej 500 g, a powyżej 3 kg.

Piesek z ego większym, niż on sam

Chihuahua lubią być w centrum uwagi, dlatego są z natury dość głośną rasą. Są pewne siebie i odważne, co potrafią pokazać nawet w stosunku do dużo większych od siebie psów- co w ich przypadku nie jest trudne 😀 

Wbrew wielu opiniom psy tej rasy są bardzo inteligentne i szybko się uczą! 

Chihuahua są psami, które uwielbiają pieszczoty i wspólne spędzanie czasu na kanapie, jednak poza tym- są całkowicie normalnymi psami. Nie powinny być noszone w torebkach, uczone załatwiania potrzeb do kuwety. To psy sprawne, lubiące kontakt z innymi psami. 

Mają bardzo dobrą kondycję. Chihuahua to psy, które bez trudu przebiegają długie odcinki i dobrze odnajdują się także w sportach dla psów. Ich inteligencja, empatia oraz naturalnie rozmiary czynią je – przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych – uznanymi psami terapeutycznymi. 

Wbrew wizerunkowi wychuchanych, delikatnych piesków kanapowych są to zwierzęta przy dobrym chowie silne i odporne na choroby- szczególnie, kiedy weźmiemy takiego psa z dobrej hodowli.

Nawet jeśli przy kiepskiej pogodzie wolą zostać w mieszkaniu niż hasać po dworze, nie potrzebują od razu ciepłych kurtek, także i bez nich mogą bawić się przy niższych temperaturach czy na śniegu. 

Chihuahua są bardzo skore do zabaw, są również towarzyskie, dlatego niechętnie oddalają się od swojego właściciela. W razie niebezpieczeństwa te małe pieski nie zawahają się także stanąć w jego obronie – nawet jeśli same naraziłyby się przez to na duże niebezpieczeństwo. 

Zasadniczo Chihuahua są otwarte i ufne wobec innych psów oraz nieznajomych ludzi. Nie przepadają natomiast za małymi dziećmi, które odciągają od nich należną im przecież uwagę dorosłych, a także ze względu na to, że małe dzieci bywają mało delikatne. Jednak w większej rodzinie z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym czują się znacznie bardziej komfortowo.

Chihuahua, który ma zapewnioną odpowiednią socjalizację i jest traktowany jak normalny pies, w przyszłości może być świetnym kompanem.

Co dolega małemu chi?

Do najczęściej pojawiających się chorób u psów rasy chihuahua zalicza się schorzenia oczu. Są to np.:

  • jaskra;
  • goniodysgeneza;
  • zwichnięcie soczewki;
  • dystrofia (zmętnienie) rogówki. 

Przydarzają się im też choroby serca, jak zwężenia zastawki tętnicy płucnej albo zwyrodnieniowa zastawki mitralnej. Poważną chorobą jest również zwyrodnienie chrząstek tchawiczych. Pies ma wówczas trudności z oddychaniem. U suk bardzo często pojawiają się trudności z porodem, z racji małych rozmiarów, dlatego zazwyczaj wykonuje się cesarskie cięcie.

Kto idealnie zakumpluje się z cziłkami?

Idealny kompan dla chihuahua to osoba, która zapewni takiemu psiakowi odpowiednią socjalizację w wieku szczenięcym, a także odpowiednio dużo uwagi. Opiekun takiego psa musi być świadomy, że to nadal psy – i to ze sporą dawką energii! 

Świetnie odnajdą się w aktywnym domu i ze starszymi dziećmi.

Czy wiesz, że…

  • wzorzec rasy chihuahua nie mówi o ich wzroście?
  • Od 2006 roku organizowane są obchody na cześć psów tej rasy w miejscowości o nazwie Chihuahua, od której pochodzi nazwa razy. W centrum stawiane są posągi o kształtach psa Chihuahua co zawsze przyciąga wielu turystów!

Artykuł autorstwa Martyny Podgórskiej


Studentka kynologii na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, hodowca psów rasy beagle, niedługo – mam nadzieję – trener psów i ich opiekunów. Prywatnie mam dwie suczki rasy beagle, z którymi trenuję mantrailing i dog agility.