To one skradły serce Królowej Brytyjskiej – Welsh Corgi

Akcesoria dla psów Corgi Welsh

Welsh Corgi Cardigan to rasa, której pochodzenie sięga aż IX wieku! Wyhodowane zostały w Walii, a przodkami tych piesków były sprowadzone przez Wikingów vallhundy. Nieco później, bo w X wieku, pojawiła się rasa Welsh Corgi Pembroke. Początkowo psy krzyżowały się, jednak jak się okazuje, ich spokrewnienie nie jest zbyt duże. Długo były uznawane jako jedna rasa, a dopiero w 1934 roku rozdzielono je na dwie rasy.

Corgi Cardigan wywodzą się z hrabstwa Cardiganshire, a Pembroke z Pembrokeshire. Sama nazwa „corgi” jest połączeniem słów z celtyckiego słownika „cor” – karzeł, oraz „gi” – pies. Kiedyś były niezwykle cenione użytkowo, a za zabicie psa tej rasy, właścicielowi należało się odszkodowanie w wysokości równowartości wołu!

Cardigany zostały sprowadzone do Polski w 1979 roku, a zaledwie rok później przyszedł na świat pierwszy polski miot psów tej rasy.

Nie każdy pies nosi koronę…

… jednak corgi zdecydowanie na nią zasługują, bowiem pierwszego psa rasy Welsh Corgi Pembroke, Królowa Elżbieta II dostała w prezencie na 18 urodziny! Była to suczka o imieniu Susan. Pieski tej rasy były z monarchinią nawet w podróży poślubnej i towarzyszą jej do dziś.

Jednak, co ciekawe, nie są to psy tylko do towarzystwa. Corgi zaliczają się do I grupy FCI, do sekcji 1, a zatem są to psy owczarskie. Kiedyś były cenione ze względu na wszechstronność, którą się charakteryzują. Używano je do zapędzania bydła, zaganiania ptactwa, a także pilnowania gospodarstw.

Szczekliwy zbój

Praca Corgi polegała na obieganiu stada i pilnowania porządku szczekając, ale nie tylko! Jeśli była taka potrzeba, bydło było szczypane przez psy w pęciny. Dzięki niewielkiemu wzrostowi Corgi mogły podgryzać zwierzęta, unikając kopnięć.

Zdecydowanie można stwierdzić, że teraz corgi są raczej psami rodzinnymi. Należy jednak pamiętać o ich pierwotnym użytkowaniu. Psy te świetnie sprawdzają się w sportach takich jak pasienie (w stylu tradycyjnym), obedience, a nawet agility, dlatego warto dać im możliwość upustu nadmiaru energii właśnie w formie treningów, czy długich spacerów.

Puszek… i z puszku kłębuszek, a z niego cardigan

Cardigany mają gęsty i wełnisty podszerstek, dlatego wymagają częstego wyczesywania nie tylko w okresie intensywnego linienia, które zazwyczaj ma miejsce wiosną. Mając w domu corgi na pewno nie można narzekać na brak sierści.

Poza tym pielęgnacja psów tej rasy jest łatwa i przyjemna. Warto jednak dbać o higienę uszu, ponieważ łatwo się brudzą. To prowadzi do nieprzyjemnych infekcji.

Zdrowy jak corgi!

Coś, czego wiele ras może pozazdrościć bohaterom tego artykułu, to długowieczność. Można śmiało stwierdzić, że psy te rzadko chorują, są z reguły zdrowe. Warto jednak wspomnieć, że długo dojrzewają, a w miarę dojrzewania, łapy tych psów przybierają charakterystyczny kształt.

W okresie wzrostu należy szczególnie dbać o ich stawy i dobrać odpowiednie suplementy, ponieważ mogą się nawet pojawić u nich bóle związane właśnie z procesem wzrostu. Poza tym, Corgi mają tendencję do chorób takich jak dysplazja (zarówno bioder jak i łokci), niedoczynność tarczycy oraz zaćmy i PRA (postępowy zanik siatkówki).

Psyjaciel nie tylko dla królowej

Zwane owczarkami walijskimi corgisie, od wielu już lat podbijają serca ludzi na całym świecie jako psy towarzyszące. Przed zakupem towarzysza tej rasy warto jednak wziąć pod uwagę, że potrzebują nie tylko sporo ruchu, ale muszą też czasami zmęczyć głowę.

Bywają uparte, i – jak na prawdziwe owczarki przystało – są psami kontaktowymi, ale z trudnym charakterem. Należy więc pomyśleć nad zajęciami z trenerem, które pozwolą dobrze zbudować relację z przewodnikiem, oraz ułatwić i psu i opiekunowi codzienne życie. Zdecydowanie nadadzą się dla amatorów długich wycieczek i osób chcących zagłębić się trochę w temat szkolenia psów. W relacjach z dziećmi są z reguły cierpliwe, czułe i uwielbiają zabawę, ale jak zawsze – nie należy traktować ich jako przytulanek.

Ciekawostki o Welsh Corgi:

  • jedna z walijskich legend głosi, że dawno temu na terenie Walii żyły wróżki, które oprócz biedronek i pasikoników, hodowały również corgi – te miały służyć im jako wierzchowce. Kiedy pojawili się ludzie, wróżki odeszły, ale zostawiły puchate czworonogi;
  • Welsh Corgi Cardigan jest bliżej spokrewniony z jamnikiem, a Welsh Corgi Pembroke – ze szpicem.

Artykuł autorstwa Martyny Podgórskiej


Studentka kynologii na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, hodowca psów rasy beagle, niedługo – mam nadzieję – trener psów i ich opiekunów. Prywatnie mam dwie suczki rasy beagle, z którymi trenuję mantrailing i dog agility.