5 ciekawostek o psich obrożach

#1 Najstarsze obroże na świecie

Przypuszcza się, że obroże pojawiły się jednocześnie z udomowieniem psów. Pierwsze obroże pojawiły się na terenach Mezopotamii i Egiptu. Jednym z najstarszych dowodów na istnienie starożytnych obroży jest zachowana rzeźbiona kość słoniowa przedstawiająca psa rasy Saluki z długą szyją, na której widnieje obroża. W sztuce mezopotamskiej i egipskiej obroże były przedstawiane jako kawałki grubej liny, owiniętej kilkakrotnie wokół szyi psa. Ewoluowały one z czasem do skórzanych pasków. Psy w Mezopotamii i Egipcie były wysoko cenione, czasem nawet uważane za towarzyszy bogów. To co potwierdza, że były trzymane jako zwierzęta domowe są ich zabawne przezwiska wybite w metalach na obroży, takie jak: „Północny wiatr”, „Dzielny”, „Odpowiedzialny” czy „Bezużyteczny”.

#2 Muzeum psich obroży? Czemu nie?

To ciekawe dla psiarzy muzeum znajduje się w Anglii, w hrabstwie Kent, w zamku nieopodal wioski Leeds.

Skąd tam się wzięły zabytkowe obroże?

Od małżeństwa antykwariuszy Jana i Gertrudy Hunt. Pasją Jana było właśnie kolekcjonowanie psich obroży. Gdy zmarł w 1977 roku jego małżonka Gerturda postanowiła przekazać muzeum jego kolekcję, aby uczcić pamięć meża. Kolekcja liczyła wówczas 60 sztuk obroży z przekroju weków XVI i XIX. Obecnie wystawa psich obroży zawiera 130 eksponatów!

Gdybyście zobaczyli jeden z nich, wzięlibyście go zapewne za jakąś wielką bransoletę lub specyficzną ozdobę głowy. W tamtych czasach obroże były wykonane ze stali, ponieważ miały za zadanie ochronić psią szyję przed atakiem drapieżników.

#3 Obroża statusem społecznym

W czasach renesansu, za kradzież obroży kara była znacznie wyższa niż za kradzież samego psa! Obroże wówczas były skórzane, a wśród bogatych właścicieli panowała moda na ozdabianie ich metalami szlachetnymi i klejnotami.

Psi właściciele, aby udowodnić, że dany pies z konkretną obrożą na szyi jest ich używali… kluczy! Kluczy, ponieważ obroże zamykano na specjalne kłódeczki i tylko właściciele posiadali specjalny klucz otwierający kłódkę w obroży.

Ludzie z klasy średniej używali znacznie prostszych obroży z mniej drogiej skóry, ale oczywiście wykończonej kłódką, aby mogli udowodnić za sprawą klucza, że posiadają psa.

#4 Dowcipne wierszyki na psich obrożach

W XVIII wieku udokumentowano, że właściciele oferowali nagrody za odnalezienie ich psa, były to wynagrodzenia pieniężne w wysokości od ok. 20 szylingów do 20 dolarów. Ogłoszenia miały formę drukowanych plakatów lub informacji w gazetach. Skąd było wiadomo, że znaleziony pies, należy do osoby, która go szuka? Na obrożach grawerowano nie tylko imię właściciela, ale i modne było grawerowanie zabawnych powiedzeń, czy nawet wierszyków. Najpopularniejszą rymowanką umieszczaną na psiej obroży była ta autorstwa Aleksandra Pope’a: „Jestem psem Jego Królewskiej Mości w Kew; Proszę, powiedz mi Panie, czyim psem jesteś ty?”.

#5 Najdroższa psia obroża na świecie

Jest to obroża marki Amour Amour nazywana Bugatti wśród obroży dla psów. Ta obroża jest tak sławna, że zasłużyła nawet na swoją własną stronę w Wikipedii. Konstrukcja obroży wykonana jest z ręcznie wysadzanych 1,600 diamentów i warta jest 3,2 miliona dolarów. Główną ozdobą są 3 pojedyncze 7 karatowe diamenty. Oprócz tego do stworzenia tej biżuteryjnej obroży użyto platyny, białego złota i skóry krokodyla. Jej design inspirowany jest żyrandolem. To czy jakiś pies ma w swoim posiadaniu taką obrożę nie jest znane, ale pies gwiazdy Holly Madison miał szczęście ją przymierzyć.

Artykuł autorstwa Julii Góreckiej


Jestem Julka, znacie mnie jako mamę pieska Julka oraz założycielkę marki Baylabel dla zwierząt. Jestem przeszczęśliwa, że mogę zawodowo się realizować w tym co kocham, czyli w projektowaniu dla zwierząt. Nie ma nic fajniejszego niż otrzymywanie zdjęć od zadowolonych psich i kocich klientów. Psim behawiorystom nie jestem, ale dzięki wymagającemu Julkowi i po wielu latach doświadczenia ze zwierzętami, mam sporą wiedzę na psie i kocie life hack’i, którymi chętnie będę się dzielić!