Królewskie pupile… beagle!

wybór pasujących szelek dla beagle`a

Beagle to rasa psów gończych, o których pierwsze wzmianki można znaleźć już w pieśniach barda Ossiana, który żył w III wieku naszej ery!

Co ciekawe, tamte beagle były dużo mniejsze od tych, które widzimy w dzisiejszych czasach. Były tak drobne, że bez problemu mogły być wożone w sakwach przymocowanych do siodeł.

Historia mówi, że Królowa Elżbieta była wielbicielką tej rasy, a ponieważ były wykorzystywane do polowań w sforach przypuszcza się, że sfora Królowej mogła być największą na Wyspach Brytyjskich! Była to rasa posiadana jedynie przez ludzi zamożnych, którzy mogli sobie pozwalać na posiadanie dużych sfor, jednak później, kiedy zdobywały coraz większą popularność trafiały na salony.

Mały ciałem, wielki sercem…

… a głośny gardłem.

Mówi się, że nazwa rasy pochodzi od celtyckiego wyrazu “beag”- mały, lub też  starofrancuskiego słowa “begle”, co jest skrótem od beguele i oznacza rozwarte gardło.

Nie można mówić tu o przesadzie, bo są to psy o wybitnej umiejętności robienia hałasu, a ponieważ są najmniejszymi ogarami mają też charakterystyczny dla tej grupy sposób szczekania: gon. Szczek tych psów jest bardzo melodyjny i przyjemny ( na ile przyjemne może być częste szczekanie psa! :) ), a są one gadułami jakich mało, mimo to kompletnie nie nadają się na psy stróżujące- uwielbiają leżakować ze swoimi ludźmi na kanapie, a potencjalne niebezpieczństwo po ówczesnym obszczekaniu mogą obdarować… całusami :D

Jako jeden z najmniejszych psów grupy VI beagle są doskonałymi psami do polowań na drobną zwierzynę: lisy, króliki, zające, choć w sforach doskonale radzą sobie z dzikami czy sarnami. Mają niezastąpiony węch, są szybkie i odważne, a poza pracą bardzo przyjazne i wesołe.

Goni, głosi, płoszy i pracuje na farbie- w skrócie: pies do wszystkiego.

Dziś jednak nie mówi się u nas o ich pierwotnym użytkowaniu za wiele. Dlaczego?

Wielu myśliwych mimo, że wychwalało psy tej rasy twierdzi, że jest w nich zbyt dużo niezależności, za mało posłuszeństwa i duże skłonności do samowolki, co sprawia, że myśliwi niechętnie decydują się na nabycie psiaka tej rasy.

Jak to szło? Nie ma śniadania bez kłaczków w kawie?

Beagle gubią sierść dwa razy do roku, a każde linienie trwa pół roku… tak, tak. Gubią ją ciągle. Ich sierść jest świetną, naturalną izolacją przed zimnem i ciepłem. Woda ciężko dostaje się do skóry, błotko całkiem łatwo się wykrusza, podszerstek jest mięciutki jak puszek okruszek… tylko co z tego, skoro wszędzie go pełno! Całe szczęście odpowiednio częste wyczesywanie potrafi działać cuda.

Przyjaciel na lata

Beagle są raczej długowieczne, średnia długość ich życia to 14-16 lat, jednak jak każda rasa mają skłonności to różnych chorób. Często zdarza się zapalenie trzeciej powieki, niedoczynność tarczycy, czy dysplazja stawów biodrowych, choć zdecydowanie ich największym problemem jest niekończący się apetyt, co sprawia, że bardzo wiele psów rasy beagle jest bardzo otyłych, a otyłość jak wiemy jest przyczyną wielu problemów takich jak niewydolność nerek, cukrzyca, choroby aparatu ruchu, a także utrudnia leczenie różnych chorób, dlatego michę- i jej zawartość- beagli trzeba mieć zawsze pod kontrolą! :)

Do tanga (i tarzanka) trzeba dwojga!

Jak wcześniej wspomniałam beagle pierwotnie utrzymywano w sforach i wielu opiekunów decyduje się na dołączenie do swojej rodziny więcej niż jednego łaciatka, mogą one bowiem bawić się z psem, który ma ten sam styl zabawy, nie odczuwają samotności pod nieobecność właściciela (a ponieważ są towarzyskie to z braku spełnienia potrzeby ruchu i stymulacji umysłowej, czy też braku uwagi mogą zacząć niszczyć), są bardziej radosne i spokojniejsze, dlatego dobrą decyzją jest zapewnienie im towarzysza, najlepiej tej samej rasy.

Czy jesteś idealnym psyjacielem dla beagle`a?

Beagle to towarzyskie, aktywne psiaki z dość trudnym charakterem, dlatego opiekun psa tej rasy nie powinien preferować siedzącego trybu życia, w wychowanie beagle’a trzeba się zaangażować, ale kiedy znajdzie się nić porozumienia i spełni jego podstawowe potrzeby są świetnymi psiakami. Świetnie sprawdzą się zarówno w domu jak i mieszkaniu; w domu z dziećmi, jak i bez. Miłośnicy sportów kynologicznych takich jak nosework, czy mantrailing powinni się świetnie dogadać z tymi psami. <3

Czy jesteś idealnym psyjacielem dla beagle`a?

  • rasa ta zyskała ogromną popularność dzięki filmowi pt. “Maska”; 
  • uroczy przyjaciel Charliego Browna z animacji Charlesa M. Schulza, Snoopy, jest rasy beagle?
  • przez to, że są zdrowymi i wytrzymałymi psami dość małych rozmiarów, beagle są niestety najczęściej używanymi psami do eksperymentów w laboratoriach?
  • w Polsce działają fundacje takie jak Beagle w Potrzebie i SOS Beagle, które pomagają psiakom tej rasy odebranym ze złych warunków z znajdowaniu nowych domków?

Artykuł autorstwa Martyny Podgórskiej


Studentka kynologii na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, hodowca psów rasy beagle, niedługo – mam nadzieję – trener psów i ich opiekunów. Prywatnie mam dwie suczki rasy beagle, z którymi trenuję mantrailing i dog agility.