Jakie szelki dla psa wybrać?

Ten artykuł jest poświęcony najpopularniejszym typom szelek oraz informacji jak je poprawnie dobrać do aktywności i rozmiaru psa. Każdy typ ma inne zastosowanie, więc warto dowiedzieć się o nich więcej, aby wasz pies nosił je chętnie i dumnie. Szelki mogą być zarówno funkcjonalne, jak i bardzo atrakcyjne wizualnie. Nie dość, że możecie dopasować je do maści psich przyjaciół, to również będą cieszyć wasze oko. Obecnie jest tyle ciekawych nadruków na psich akcesoriach (od cebuli, sushi i słodyczy po jednorożce czy eleganckie i rockowe printy), że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Jak odpowiednio wybrać szelki dla psa?

Aby wasz psi bąbelek chętnie chodził na spacery, musicie koniecznie zadbać o jego odpowiedni „strój”. W końcu każdy lubi być modnie i wygodnie ubrany. Dlatego przede wszystkim należy zwrócić uwagę na budowę psa, jego wielkość oraz poziom aktywności, aby szelki nie tylko wyglądały na nim przepięknie, ale i były dla niego komfortowe.
Najważniejsze informacje, które musicie zebrać przed zakupem idealnych szelek:

1. ROZMIAR

Pamiętajcie, że nie powinno się kupować szelek „na oko”. Często też pytacie nas jaki rozmiar polecamy dla danej rasy. Pieski – tak jak ludzie – są różne. Mniejsze, większe, pulchniejsze, masywniejsze, z dłuższym włosem itp.

Dlatego najbezpieczniej jest dokładnie zmierzyć psa, aby szelki dobrze pasowały, a co za tym idzie, aby były wygodne dla psa i nie powodowały nieprzyjemnych otarć.

Przy każdym rodzaju szelek można znaleźć tabele rozmiarów, a dodatkowo na naszej stornie znajduje się filmik instruktażowy do zebrania miary z szelek typu guard.

Rozmiary w typach szelek mogą różnić się między sobą, więc przy każdym zakupie warto rzucić okiem na tabelę czy aby na pewno rozmiar został wybrany właściwie. Jeśli macie wątpliwości, zawsze możecie zapytać nas o poradę.

2. SZEROKOŚĆ TAŚMY

Dla większych piesków wygodniejsza będzie szersza, a dla mniejszych węższa. Duże psy przy wąskiej taśmie mogą odczuwać dyskomfort wbijającej się taśmy w ciało podczas spacerów, a mniejsze mogą mieć skrępowane ruchy, jeśli ich akcesoria będą odszyte ze zbyt szerokiej taśmy.

Przy wybraniu opcji szycia na miarę, można samemu dobrać szerokość taśmy do wielkości szelek. Warto pamiętać, że szycie na miarę to personalizacja produktu, którego nie można później zwrócić czy wymienić, więc trzeba być pewnym swojej decyzji przy wyborze takiej opcji.

3. MATERIAŁ

Szelki są najczęściej odszyte z taśmy, która jest z poliestru dzięki czemu łatwo się je pierze i szybko schną. Jeśli Twój piesek ma wrażliwą skórę, można wybrać szelki z materiałem z przodu, który jest podszyty miękką, oddychającą pianką (szelki bezuciskowe).

4. KOLOR

Waszym pieskom zapewne najbardziej spodobałyby się szelki w kolorze żółtym i niebieskim – ponieważ te najlepiej widzą. To nie tak, że reszty nie dostrzegają, po prostu widzą w innych odcieniach niż my. Ale nie musicie tym się bardzo sugerować, wzór ma się podobać nie tylko im, ale również wam. W końcu to wy płacicie za bajery waszych psich dzieci =).

5. KRÓJ

Szelki guardy

Najpowszechniejszym typem szelek są GUARDY. Są one polecane przez większość weterynarzy i ortopedów. Ich konstrukcja jest zdrowa dla anatomii, nie blokuje ruchu łopatek i równo rozkłada ciężar, dzięki czemu szelki są dla psa bardzo wygodne.

Guardy są też najbardziej uniwersalne, sprawdzą się zarówno dla średnio aktywnych psów jak i dla tych, które hasają na naprawdę długie spacery czy trenują bieganie, dogtrekking i inne sporty. Nacisk rozkłada się równo na całym ciele psa, przez co nie uciskają na tchawicę. Są najlepszym wyborem do zabezpieczenia podczas jazdy samochodem. Mówiąc prosto w guardach odnajdzie się york, kanapowiec i aktywny owczarek niemiecki.

Szelki guard są zbudowane z dwóch obręczy połączonych od dołu paskiem mostkowym, a od góry grzbietowym, który jako jedyny nie jest regulowany, dlatego warto zwrócić na jego długość szczególną uwagę – zbyt krótki może powodować, że szelki będą obcierać wrażliwe pachy psa, a zbyt długi wbijanie się szelek pod żebra. Najlepiej, aby pasek wokół klatki był oddalony na szerokość 2-3 palców za przednia pachą psa (jeśli pasek wokół klatki znajduje się w takim miejscu, oznacza to, że szelki są dobrze dobrane).

Smycz zapinamy o półkółko, które znajduje się na górze szelek i jesteśmy gotowi na podbój wszystkich hydrantów w mieście!

Szelki bezuciskowe

Model GUARD występuje również w wersji BEZUCISKOWEJ. Są najczęściej wybierane dla psów małych ras, szczeniaków i tych o wrażliwej skórze.

Budowa naszych szelek bezuciskowych jest bardzo podobna do kroju opisanego wcześniej. Na piersi psa znajduje się szerszy, miękki panel z materiału i oddychającej siateczki, a na grzbiecie są paski do regulacji i półkółko do przypięcia smyczy.

Szelki te wybieramy dla psów uczących się chodzenia na smyczy i jeszcze rosnących, ponieważ nie wbijają się w delikatne ciałko szczeniąt. Zadowolą też pieski, które ze względu na brak podszerstka lub krótką sierść, ogrzeją podczas chłodniejszych dni. Są przeznaczone dla psów aktywnych lubiących komfortowe spacery.

Szelki typu walk in/step in

Jak sama nazwa wskazuje z ang. oznacza to szelki „wchodzone”. Ich założenie jest dużo prostsze i bardziej komfortowe dla psów, które mają traumę z przekładaniem głowy przez obręcz lub są małymi panikarzami :). Sprawdzą się również u psów, które są po zabiegach lub operacjach z ranami w okolicy szyi, kiedy piesek nie może nosić ani obroży, ani szelek w typie guard (ocierających bolesne miejsca). Możemy wykorzystać je tymczasowo, jak i pozastawiać na dłużej (jeśli wasz maluch się w nich zakocha). Szelki step in mają prostą konstrukcję i ich zakładanie jest banalnie łatwe. Wasz czworonóg wchodzi w oba trójkąty przednimi łapkami, a wy łapiecie klamrę i zapinacie ją na grzbiecie psa. Proste, prawda? Co więcej wszystkie paski w szelkach są regulowane i łatwo je dopasować do ciała psa.

Ten rodzaj nie jest polecany dla dużych psów, jednak dla mniejszych sprawdzi się idealnie, więc wasz mały urwis na pewno się z takich ucieszy. Zalecamy ten typ szelek dla spokojnych, parkowych spacerowiczów, dla piesków przygotowujących się do psiego maratonu najlepsze będą guardy.

Szelki norweskie

Ostatnim typem, są szelki NORWESKIE, które początkowo były wykorzystywane do psich zaprzęgów. Początkowo miały zastosowanie przy psach pracujących, jednak obecnie się od tego odchodzi. Nie są zalecane podczas ciągłego użytkowania na spacerach. Psy pracujące, które są przystosowane do tego rodzaju aktywności na pewno nie zrobią sobie krzywdy. Zwierzęta same określają jaką siłę muszą użyć, aby pociągnąć ciężar. W przypadku zwykłych spacerowiczów nagłe pociągnięcie za smycz może doprowadzić do naciągnięcia mięśni psa. Te szelki obecnie nie są zalecane dla bardzo aktywnych psów tylko dla tych, które nie ciągną na smyczy i są mniej aktywne. Bardziej rozbiegane pupile mają większy zakres ruchu przednich kończyn, a pasek z przodu szelek norweskich znacznie go ogranicza podczas biegania. W ostatnim czasie stały się dość popularne i wiele osób wybiera ja ze względu na modę czy łatwość w zakładaniu. W przeciwieństwie do guardów przedni pasek opiera się na mostku, a nie na szyi przez co stale ocieramy klatkę piersiową.

Szczególną uwagę należy zwrócić przy zakupie takich szelek dla szczeniaka. Niektóre duże rasy rozwijają się nawet do czwartego roku życia, więc złe dobranie takich szelek i ich używanie może powodować wady w budowie.

Szelki to indywidualny wybór każdego z was i waszych merdających ogonków. Nie bójcie się nowości, ale pamiętajcie o wygodzie zwierzaków!

Artykuł autorstwa Kamili Łojek


Nazywam się Kamila Łojek, jestem inżynierem zootechniki i aktualnie studiuję na UWM w Olsztynie na kierunku zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii. W swoich badaniach do pracy inżynierskiej sprawdzałam różnice w szybkości szkolenia się psów i suk przy użyciu klikera. Moim zainteresowaniem jest behawiorystka psów i ciągle odkrywam nowe, ciekawe zakamarki mózgu naszych czworonożnych przyjaciół. Hobbistycznie zajmuję się ratownictwem wodnym. Jestem wnikliwą, otwartą i szukającą nowatorskich rozwiązań młodą osobą!