Jaką smycz wybrać?

Jaką smycz wybrać dla mojego psa

Gdy macie już zakupione wszystkie zabawki, miski, karmę, obrożę lub szelki i postanawiacie wyjść na pierwszy wspólny spacer… czegoś brakuje! I to jednej z najważniejszej rzeczy – a jest nią smycz. Pędzicie szybko do sklepu zoologicznego, łamiąc wszystkie zasady ruchu drogowego, bo jak można zapomnieć o tak ważnej rzeczy, która jest łącznikiem z waszym psem? Stojąc przed ladą i opowiadając swoją śmieszną i niewiarygodną historię uświadamiacie sobie, że tak na prawdę, nie wiecie, czy kupić smycz długą, krótką, automatyczną, przepinaną, miejską, a może z podszyciem? Wybór jest ogromny. Na domiar złego pani w sklepie jest pierwszy dzień w pracy, ma na polówce plakietkę „uczę się” i smutnym głosem tłumaczy, że nie potrafi pomóc.

To może być tylko jedna z przykładowych sytuacji w naszym codziennym życiu z psem. A żeby temu zapobiec, najlepiej przeczytać nasz artykuł o rodzajach smyczy!
Poznacie ich wady i zalety dzięki czemu dobierzecie najlepszą dla was. A może się okaże, że jedna smycz to za mało i postanowicie wybrać dwie? To się okaże, ja osobiście posiadam w swoim wyposażeniu 3 różne!

Rodzaje smyczy:

Smycz miejska

Nazywana również klasyczną lub spacerową. Smycz z jednej strony zakończona jest karabińczykiem, z drugiej uchwytem – rączką. Na naszej stronie można wybrać również dodatkową opcję podszycia rączki pianką, aby było nam wygodniej ją użytkować. Można także wybrać opcje smyczy z odblaskami, która gwarantuje większe bezpieczeństwo dla nas i psa po zmroku.
Najczęściej spotykane długości tych smyczy to: 120cm, 150cm, 180cm ale są i nawet 3 metrowe. Długość jak i szerokość taśmy dobieramy w zależności od naszych potrzeb jak i wielkości psa. Małym rasom będą najlepiej pasować wąskie szerokości, a większym szersze. Ma to znacznie, ponieważ rozmiar i waga karabinka zmienia się w zależności od szerokości taśmy, im jest ona szersza tym karabinek jest większy.

Dla kogo najlepsza?

 Jak sama nazwa wskazuje, jest to smycz do codziennych spacerów po mieście. Umożliwia ona łatwy nadzór nad zachowaniem waszego psiaka. Jest dosyć krótka, więc nie daje możliwości dalszego odejścia psa, dlatego małym psom, które są bliżej ziemi, a więc dalej od naszej ręki proponujemy dłuższe wersje tej smyczy – 150 lub 180 cm, a większym 120 – 150 cm.

Smycz przepinana

Różnica między smyczą miejską, a przepinaną jest taka, że przepiana jest z reguły dłuższa i z obu stron zakończona jest karabińczykami, przez co można regulować jej długość w zależności od sytuacji. Ta smycz jest najczęściej długa na 2, 3 lub 4 metry.
W tej wersji również posiadamy dodatkowe opcje podszycia okolic rączki pianką oraz odblasków.

Dla kogo najlepsza?

Smycz jest idealna dla osób, które wybierają się na dłuższe spacery z psami i chcą dać im trochę luzu podczas węszenia lub załatwiania swoich potrzeb, a następnie skrócić taśmę na czas przejścia przez pasy czy w zatłoczonym miejscu.
Czasem można wykorzystać tę smycz do przypięcia do niej dwóch mniejszych psów.

Smycz automatyczna

Te smycze mają najczęściej duże, plastikowe rączki, w których nawinięta jest linka lub taśma najczęściej długa na 3,5 lub 8 metrów. Jej zalety są takie, że możemy pozwolić psu odejść znacznie dalej od nas bez przepinania smyczy, ale ma ona kilka istotnych wad.
W czasie użytkowania, aby linka i smycz sama się chowała do nawoju, jest napięta przez co pies odczuwa ciągle, że jest przypięty do smyczy, a kiedy zachowuje się grzecznie powinien mieć poczucie luzu i puszczenia wolno. Ta opcja jeszcze naraża inne osoby w naszym otoczeniu, ponieważ jeśli nie kontrolujemy ciągle sytuacji i zapatrzymy się na coś, zamyślimy lub będziemy sprawdzać wiadomość na telefonie, pies może odejść całkiem daleko od nas na rozciągniętej lince, której nie zauważy przechodzień, dziecko lub rowerzysta i nieszczęście gotowe.
Można uniknąć takich sytuacji wypuszczając linkę z rączki na długość, której potrzebujemy, a następnie ją zablokować na takiej odległości, aby nie była napięta tylko puszczona luzem po ziemi, ale rezygnujemy wówczas z jej głównej zalety, która automatycznie chowa nadmiar taśmy.

Smycz treningowa

Nazywana też linką treningową. Wykonana jest z taśmy lub sznura o długości od 5 nawet do 15 metrów.

Dla kogo najlepsza?

Wykorzystuje się ją w treningach do nauki przywołania czy chodzenia na luźnej smyczy.

Smycz dla dwóch psów (dwójniki)

Wiadomo, że z pieskami jest jak chipsami – na jednym się nie kończy, dlatego jeśli masz więcej niż jedno psie dziecko będzie Ci znacznie wygodniej na spacerze z tym właśnie gadżetem. Dzięki niemu będziesz trzymać w rękach tylko jedną smycz, zamiast kilku.

Występują trzy główne typy dwójników:

Dwójnik nierozdzielny

Jest najbardziej popularnym dwójnikiem. Dwa paski zakończone karabinkami są zszyte razem na stałe w jedno kółko, do którego można dopiąć rączkę lub smycz.

Dwójnik nierozdzielny z regulacją

Dwa paski zszyte razem na stałe w jedno kółko, oba zakończone karabinkami, oba z możliwością regulacji. Najlepszy dla psów, które są różnych gabarytów można wtedy jeden pasek skrócić pod większego pieska.

Dwójnik rozdzielny

Są to dwa osobne paski z możliwością regulacji, każdy jest zakończony z jednej strony kółkiem, a z drugiej karabinkiem. Oba kółka można spiąć jedną smyczą lub rączką. Ten dwójnik daje możliwość łatwego odpięcia jednego z psiaków w razie konieczności.

Podsumowanie:

  • Warto dobrać smycz do rodzaju waszej aktywności, długości i miejsca spaceru. Trzeba pamiętać, że wyjście na spacer to czas dla naszego psiaka i to właśnie jemu musi sprawiać radość chodzenie na tej idealnie wybranej smyczy.
  • Tak samo jak dobiera się szerokość taśmy w obroży, tak samo trzeba dobrać odpowiednią długość oraz szerokość taśmy przy smyczy, pamiętając, że wraz ze wzrostem szerokości, zmienia się waga i wielkość karabinka.
  • Jak już wspomniałam, ja w swoim wyposażeniu mam trzy smycze i radzę Wam to samo! Jedna do wyjścia na krótszy spacer w mieście, wśród ludzi itp. (smycz miejska), druga do ćwiczeń aportu, zabawy itd. (smycz treningowa), a trzecia do spaceru, podczas którego pies jest blisko nas, a jednocześnie ma trochę wolności (smycz przepinana).

Artykuł autorstwa Kamili Łojek


Nazywam się Kamila Łojek, jestem inżynierem zootechniki i aktualnie studiuję na UWM w Olsztynie na kierunku zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii. W swoich badaniach do pracy inżynierskiej sprawdzałam różnice w szybkości szkolenia się psów i suk przy użyciu klikera. Moim zainteresowaniem jest behawiorystka psów i ciągle odkrywam nowe, ciekawe zakamarki mózgu naszych czworonożnych przyjaciół. Hobbistycznie zajmuję się ratownictwem wodnym. Jestem wnikliwą, otwartą i szukającą nowatorskich rozwiązań młodą osobą!