Bichon frise – pies wyższych sfer

Różowe szelki dla biszona

Bichony to jedna z najstarszych ras psów do towarzystwa, a ich historia sięga około XIV wieku. Wraz z innymi rasami ozdobnymi, należą do grupy biszonów. Do grupy tej zaliczają się bolończyki, maltańczyki i hawańczyki. Grupa ta charakteryzuje małe, białe (z wyjątkiem hawańczyka – ten występuje w różnych odmianach kolorystycznych) pieski, które pochodzą z rejonu Morza Śródziemnego. Historia tej rasy jest bardzo ciekawa, bowiem pierwotnie widywano je głównie na salonach. Damy nosiły je na rękach, rozpieszczały, perfumowały, a nawet nosiły w specjalnych torbach.

Po wybuchu rewolucji francuskiej, rasa ta trafiła na ulice, ze względu na niechęć do wszystkiego, co wiązało się z burżuazją. Jednak doskonale odnalazły się w nowej dla nich rzeczywistości, a prości ludzie bardzo docenili ich charakter. Świadoma hodowla wróciła dopiero po pierwszej wojnie światowej, a w Polsce pierwsze biszony pojawiły się pod koniec lat 90. XX wieku.

Chodząca chmurka…

… to zdecydowanie pierwsza myśl, która przychodzi do głowy, po spojrzeniu na te czworonogi. Sierść u psów rasy bichon frise występuje wyłącznie w kolorze białym. Powinna mieć mniej więcej 10 cm długości, być delikatna i jedwabista. Jak mówi wzorzec, loki powinny przypominać futro kozy mongolskiej.

Pielęgnacja, o ile nie planujemy kariery wystawowej, nie jest skomplikowana, ale na pewno zajmuje więcej czasu niż u ras krótkowłosych. Na plus jest fakt, że nie gubią sierści. Jednak bichony powinno się kąpać raz na tydzień/raz na dwa tygodnie, poprzedzając kąpiel porządnym rozczesaniem, żeby uniknąć filcowania sierści. Należy również co jakiś czas usuwać włosy z uszu. W przypadku, kiedy biszon jest obcięty na krótko, w zasadzie nie wymaga codziennego czesania. Inaczej jest u psów o dłuższej sierści, kiedy to powinno się stosować odżywki w spray’u, oraz czesać przynajmniej co drugi dzień. Jak u wszystkich białych psów, problematyczne mogą być również pojawiające się zacieki, dlatego warto dbać o higienę oczu.

Pies idealny?

Można powiedzieć, że rewolucja francuska i porzucenie tych bolończyków na ulice, poskutkowało zadziwiającą odpornością i brakiem chorób typowych dla rasy. Mogą mieć skłonności do chorób oczu, czy niedrożności kanalików łzowych – co prowadzi do dużych zacieków, a także problemów z rzepkami kolanowymi – konkretniej z ich przesuwaniem się. Zdarzają się również przypadki kamieni moczowych. Nie są to jednak bardzo częste schorzenia.

Biszony są psami długowiecznymi, średnia wieku u tych czworonogów wynosi od 12 do 15 lat, a najstarszy osobnik miał, uwaga, 19 lat! Kupując przyjaciela tej rasy możemy liczyć na wiele wspaniałych lat spędzonych razem. Jak w przypadku każdej rasy, warto wziąć psa z dobrej, sprawdzonej hodowli.

Twój najlepszy przyjaciel

Te małe, białe pieski zostały stworzone, żeby być przy człowieku i spędzać z nim każdą chwilę. Są radosne i skore do zabawy. Zdecydowanie są typem psa, który z przyjemnością położy się na kolanach swojego opiekuna i będzie odpoczywać u jego boku.

Mówi się, że biszony potrafią doskonale wykorzystywać swój urok osobisty, żeby owinąć swojego opiekuna wokół ogona. Z łatwością przychodzi im proszenie o przysmaki, czy kolejne pieszczoty. Nie są szczególnie głośnymi psami, ale zdarzy im się ostrzegać o nadchodzącym intruzie, niczym prawdziwy, stróżujący pies.

Dla kogo bichon frise?

Biszony są niezwykle przyjacielskimi i wesołymi psami, dlatego zdecydowanie odnajdą się w domu, w którym opiekunowie są w stanie poświęcić mu czas. Poza oczywiście wspólnym odpoczywaniem na kanapie, lubią się bawić, są dość aktywne i sprytne. Oznacza to, że potencjalny właściciel powinien wygospodarować chwilę na dłuższy spacer (niekoniecznie tylko w miejskich warunkach), czy stymulację umysłową w postaci nauki sztuczek, czy zabaw węchowych. Odnajdą się w domu z dziećmi, czy innymi zwierzętami, będą też świetnym przyjacielem dla starszej, ale w miarę aktywnej osoby.

Należy zdawać sobie, że mały rozmiar nie sprawia, że bichony przestają być psami. Powinniśmy zadbać o dobrą socjalizację w wieku szczenięcym i spełnienie wszystkich podstawowych psich potrzeb.

Psiekawostki o rasie:

  • Bichony znane są również pod nazwą Tenerife Dog, a także Biszon kędzierzawy,
  • W czasach, kiedy biszony trafiły w ręce ludzi z niższych sfer, używane były jako psy cyrkowe wraz z pudlami.

Artykuł autorstwa Martyny Podgórskiej


Studentka kynologii na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, hodowca psów rasy beagle, niedługo – mam nadzieję – trener psów i ich opiekunów. Prywatnie mam dwie suczki rasy beagle, z którymi trenuję mantrailing i dog agility.