Jakie rośliny wybrać, aby nie zaszkodzić naszym zwierzętom?

Decydujemy się na zakup roślin, ponieważ są namiastką przyrody, która ożywia wnętrze naszego domu czy mieszkania. Niektórzy mają tylko jednego kaktusa inni prawdziwą dżunglę. Kiedy jednak w naszym domu jest zwierzę, głównym kryterium, którym musimy się kierować przy wyborze rośliny jest bezpieczeństwo naszych podopiecznych, a więc to, aby wybrana przez nas roślina nie była szkodliwa, a tym bardziej trująca. Niektórzy dalej uważają, że zwierzęta potrafią ocenić, co jest dla nich niebezpieczne i świadomie trzymają się od tego z daleka, lecz niestety prawda jest taka, że po latach udomowienia współczesne zwierzęta nie potrafią rozróżnić bezpiecznych roślin od tych, które zagrażają ich zdrowiu lub życiu. Stąd jako miłośnicy czworonogów i łodyg, postanowiliśmy skontaktować się ze znawcami, aby doradzili, które rośliny doniczkowe są przyjazne zwierzętom, a które mogą być bardzo niebezpieczne dla naszych czterołapków.

Dowiedzieliśmy się, że najczęstszymi smakoszami roślin, którzy uwielbiają je testować niczym nieustraszeni są koty. One są najczęściej ofiarami naszej niewiedzy w doborze roślin.

Co powinno nas zaalarmować o złym stanie zwierzęcia, które mogło zatruć się rośliną?

– apatia
– wzdęty, tkliwy brzuszek
– brak apetytu
– opuchnięty język lub bardzo jasny
– dużo jaśniejsze dziąsła
– zapalenie spojówek i łzawienie
– biegunka
– wymioty
– konwulsje

Pierwsza pomoc dla zwierząt po zjedzeniu szkodliwej rośliny:

Przede wszystkim liczy się czas, im dłużej substancja jest w organizmie tym bardziej jest on narażony na jej działanie. Jeśli nie jesteśmy prędcy jak błyskawica, aby wyjąć na czas z pyszczka zwierzęcia podejrzany kąsek, musimy szybko działać, aby wywołać wymioty. Najlepiej sprawdzi się podany doustnie roztwór wody z wodą utlenioną (2ml na kilogram masy ciała zwierzęcia).

Jeśli okaże się, że szkodliwa substancja została spożyta kilka godzin wcześniej, najlepiej ograniczyć jej wchłanianie poprzez podanie węgla aktywnego (połowa tabletki na kilogram masy ciała).

Oczywiście w obu przypadkach zawsze należy udać się do lekarza weterynarii po pomoc! Nawet najmniejsze zatrucie może mieć straszne konsekwencje.

Jakie rośliny doniczkowe są bezpieczne dla zwierząt?

My polecamy stopę słonia, kalatea oraz aspidistre wyniosłą. Te rośliny mamy w domu od dawna, świetnie wyglądają, a co najważniejsze nasze zwierzęta mają się dobrze.

Inne rośliny przyjazne dla zwierząt to:
– palma kokosowa
– pachira
– maranta
– chamedora
– szorstkowiec
– fitonia
– bazylia
– rozmaryn
– nefrolepis
– zielistka
– żywe kamienie
– medinilla wspaniała
– paproć łosie rogi
– bananowiec

Które popularne doniczkowe rośliny mogą być szkodliwe lub trujące dla zwierząt?

Zbierając informacje do artykułu, skontaktowałam się ze znawcą roślin, aby z własnego doświadczenia wybrał te, które są najbardziej popularne w domach, ale równocześnie mogą być bardzo niebezpieczne dla naszych pupili.

Oto one:

Oprócz nich trzeba też bardzo uważać na:

– lilie
– konwalie
– owoce ostrokrzewu
– owoce czarnego bzu
– cebulki narcyzów
– cebulki tulipanów
– naparstnica purpurowa
– gwiazda betlejemska
– aloes
– ananas
– awokado
– strelicja
– helikonie
– plumeria
– draceny
– oleander
– juki
– hiacynt
– ziemniak
– krokus
– narcyz
– begonia
– fiołek alpejski
– żyworódka
– dieffenbachia
– psianka
– bluszcz
– chryzantemy
– irys
– tojad
– jemioła

Artykuł autorstwa Julii Góreckiej


Jestem Julka, znacie mnie jako mamę pieska Julka oraz założycielkę marki Baylabel dla zwierząt. Jestem przeszczęśliwa, że mogę zawodowo się realizować w tym co kocham, czyli w projektowaniu dla zwierząt. Nie ma nic fajniejszego niż otrzymywanie zdjęć od zadowolonych psich i kocich klientów. Psim behawiorystom nie jestem, ale dzięki wymagającemu Julkowi i po wielu latach doświadczenia ze zwierzętami, mam sporą wiedzę na psie i kocie life hack’i, którymi chętnie będę się dzielić!