Spacery z psem

Wiele osób, które mieszkają w domu z ogrodem, uważa, że ich psy nie potrzebują spacerów, ponieważ na co dzień mają do swojej dyspozycji dosyć spory kawałek podwórka. Czy mają rację? Okazuje się, że nie. Pupil, obcując z przydomowym terenem podwórka, już po paru dniach świetnie się z nim zaznajamia, przez co szybko zaczyna się nudzić. Często efektem tego jest wykopywanie i gryzienie roślin, szczekanie na przechodniów, a co gorsza, nawet ucieczki. Warto też dodać, że pies w ogrodzie często jest pozostawiony sam sobie, opiekun nie bawi się z nim, nie szkoli go oraz nie uatrakcyjnia jego pobytu na świeżym powietrzu w żaden inny sposób.

Do czego może to prowadzić?

Oprócz wspomnianej wyżej tendencji do dewastacji ogródka czy szczekania, długotrwała nuda może skutkować przygnębieniem, apatią, zmniejszeniem energii do zabawy, a nawet może powodować wystąpienie psiej depresji :(

Innym skutkiem ubocznym ciągłego załatwiania psich potrzeb na terenie ogrodu, może być późniejsza blokada psa, aby załatwić się na spacerze, w miejscu oddalonym od tego, który dobrze zna.

Dlaczego spacery są tak ważne dla psa?

Spacery z psem są dla niego bardzo istotne, ponieważ w znaczący sposób wpływają na jego zachowanie i nastrój. Stanowią zaspokojenie jego życiowych potrzeb, związanych z fizyczną i psychiczną aktywnością, zabawą i węszeniem. Warto wiedzieć, że to właśnie węch jest najlepiej rozwiniętym i najważniejszym psim zmysłem, dzięki któremu poznaje on świat. Obwąchiwanie wszystkiego wokół przez psa można porównać do przeglądu prasy, obejrzenia wiadomości, czy też przeczytania artykułu w serwisie informacyjnym w Internecie przez człowieka. Nic więc dziwnego, że niemal każdy spacer z psem rozpoczyna się od dokładnego obwąchiwania mijanych krzewów, drzew, ogrodzeń, ławek, śmietników i słupów. W ten sposób nasz zwierzak poznaje nowe zapachy, dowiaduje się, kto wcześniej był na spacerze w danej okolicy i sam zostawia swoją “wizytówkę” dla innych zwierząt. Spacery z pieskiem są również świetną metodą na zapewnienie mu odpowiedniej dawki aktywności fizycznej, której z pewnością nie pokrywa bieganie w przydomowym ogródku.

Jak można urozmaicić spacery z psem?

Oprócz zapewnienia pupilowi niezbędnej dawki ruchu, warto dodatkowo urozmaicać spacery o elementy zabawy i treningu. Może to być bieganie, jogging, czy też aportowanie. Można również wykorzystać różnego rodzaju zabawki i gadżety, takie jak piłki, frisbee i szarpaki. Takie akcesoria i związane z nimi aktywności będą wpływać pozytywnie na nastrój naszego pieska, powodując, że będzie on szczęśliwy, zadowolony i wybawiony. Szkolenie psa w trakcie spaceru pobudza pracę jego mózgu, przez co staje się bardziej zmęczony i po powrocie do domu znacznie lepiej odpoczywa i zasypia.

Co warto zabierać na spacery z psem?

Oprócz obroży lub szelek oraz smyczy, powinniśmy pamiętać o zabieraniu na spacery z naszym czworonogiem specjalnych, biodegradowalnych woreczków na psie odchody. Sprzątanie po pupilu to podstawowy obowiązek każdego właściciela. Choć w Polsce nie ma ogólnokrajowych przepisów, które regulowałyby tę kwestię, to zgodnie z obowiązującym prawem każda gmina uchwala własny regulamin określający obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe. Warto wiedzieć, że za niewywiązanie się z tego obowiązku grozi kara nawet do 500 zł.

Żeby nagradzać pieska za jego poprawne zachowanie lub po prostu umilać mu spacery, warto zabierać ze sobą różnego rodzaju smakołyki. Ważne jest, aby odpowiednio wybrać saszetkę na smaczki, aby tłuszcz z przysmaków nie przebił się przez jej materiał, ponieważ mógłby wybrudzić nas i nasze ubranie. Nasz projekt saszetki przewiduje takie sytuacje, dlatego szyta jest z podwójnej warstwy wodoodpornego materiału, z czego jej wewnętrzna kieszeń łatwo wyciąga się na zewnątrz, aby móc ją szybko przeprać w razie potrzeby.

Na dłuższe spacery dla wygody właściciela proponujemy nerki i plecaki spacerowe. Nasze plecaki mają dwie kieszenie, jedną mniejszą z przodu na drobniejsze rzeczy takie jak klucze czy telefon oraz większą na wszystkie psie niezbędniki takie jak: miska, przysmaki, zabawki czy ręcznik. W bok plecaka wszyte jest specjalne półkółko, które umożliwia dopięcie naszego etui na kupoworki czy saszetki na smaczki. Przy suwaku zamka znajduje się odblaskowy uchwyt, dzięki czemu łatwiej odpiąć i zapiąć kieszeń, a dzięki odblaskowi jesteśmy oczwyiście lepiej widoczni po zmroku. Nerki natomiast posiadają specjalną, dodatkową kieszonkę, przez którą można łatwo korzystać z rolki woreczków. Dzięki gumowej naszywce nie rozwiną się niekontrolowanie.

Podsumowanie

Regularne, ciekawe spacery z pieskiem posiadają mnóstwo korzyści. Zapewniają mu wiele atrakcji i doznań, sprawiają, że psiak jest szczęśliwy i wybawiony, a także zachowuje dobrą kondycję fizyczną oraz psychiczną. Każdego dnia warto poświęcać swój czas na wspólne spacery, uatrakcyjniając je w różny sposób! :)

Artykuł autorstwa Marleny Mrozek


Nazywam się Marlena Mrozek, z wykształcenia i zawodu jestem dietetykiem klinicznym. Poza tym jestem wielką miłośniczką psów i opiekunką maltańczyka o imieniu Teddy. Teddy jest moim małym przyjacielem, spędzamy ze sobą mnóstwo czasu, podróżujemy razem po całej Polsce (a wkrótce planujemy i po całym świecie).